-

 

Helicobacter pylori jest Gram-ujemną, spiralną bakterią, która odpowiada za objawy ze strony górnego odcinka przewodu pokarmowego (np. bóle brzucha, nudności, dyskomfort). Bakteria ta powoduje stan zapalny żołądka lub owrzodzenia, infekcję H. pylori powiązano także z ryzykiem rozwoju nowotworów żołądka lub chłoniaka żołądka.

Zakażenie jest bardzo powszechne, nawet 70–80% osób dorosłych może być zakażonych tą bakterią, jednak nie wszyscy z tego powodu chorują. Do zakażenia dochodzi drogą pokarmową np. poprzez jedzenie ze wspólnych naczyń, picie z tej samej butelki, możliwość przenoszenia zakażenia w trakcie pocałunku jest kontrowersyjna. Rozważana jest także droga tzw. fekalno-oralna. Do zakażenia dochodzi najczęściej w dzieciństwie, wraz z wiekiem rośnie odsetek osób zakażonych H. pylori. Dodatkowo więcej zakażeń obserwuje się w krajach rozwijających się.

Helicobacter pylori jest bakterią patogenną, gdyż zawsze powoduje zmiany zapalne w błonie śluzowej żołądka oraz odpowiedź immunologiczną organizmu. Niestety, układ immunologiczny nie jest w stanie wyeliminować bakterii z błony śluzowej żołądka, co prowadzi do przewlekłego stanu zapalnego.

W 80-90% przypadków zakażenia Helicobacter pylori nie obserwuje się żadnych objawów klinicznych i poza przewlekłym stanem zapalnym nie stwierdza się poważniejszych zmian w błonie śluzowej żołądka.
 
Klasyczne choroby, będące wynikiem infekcji Helicobacter pylori

przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka,
choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy – obecność głębokich owrzodzeń w błonie śluzowej, będących najczęściej wynikiem zakażenia lub długotrwałego przyjmowania niesterydowych leków przeciwzapalnych (głównym objawem jest ból lub dyskomfort w nadbrzuszu, występujący 1-3 godziny po posiłku, ustępujący po spożyciu pokarmu lub przyjęciu leków zobojętniających kwas solny, najczęściej pojawiający się w nocy lub wcześnie rano; nieleczone wrzody mogą prowadzić do: krwotoku, przedziurawienia lub zwężenia przewodu pokarmowego)

nowotwór żołądka – jest wynikiem przewlekłego zakażenia i przemiany nowotworowej komórek tworzących błonę śluzową żołądka; nie u każdego zakażonego dojdzie do rozwoju raka, a do czynników wpływających na zwiększenie ryzyka należą: predyspozycje genetyczne, dieta uboga w witaminy C i E, nadużywanie soli, grupa krwi A, bardzo wczesna infekcja H. pylori


Jak wygląda badanie
Dagnostyka Helicobacter pylori odbywa się w trakcie 30 minutowej wizyty. Jest bezbolesna, bezinwazyjna, nie posiada skutków ubocznych, może być stosowana również dla małych dzieci.

Diagnostyka daje możliwość precyzjnego określenia występowania infekcji.

Jak przygotować się do badania
W dniu badania, przed jego rozpoczęciem należy być na czczo 2 godziny oraz zadbać o dobre nawodnienie organizmu. Aby badanie było wiarygodne nie wolno w tym dniu pić kawy, alkoholu, silnej herbaty, napojów energetycznych.

Zarezerwuj wizytę już teraz klikając u góry strony w link REZERWACJA ON-LINE, albo zadzwoń i umów się na wizytę tel. 602 423 700 (w godz. 15-21)

- - - - - - - - - -